Pist Hakkında


TOSFED Körfez Yarış Pisti’nin Tarihçesi

1993 yılından beri Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından Türk otomobil sporlarının hizmetine sunulan ve eski dönemde Yarımca Rallikros Pisti olarak anılan TOSFED Körfez Yarış Pisti, bu anlamda Türkiye’nin ilk asfalt yarış pisti olma özelliğine sahiptir.

TOSFED Körfez Yarış Pisti, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu kıyısında, İzmit Körfez ilçesi içerisinde ve Fener Gölü’nün çevresinde yer almaktadır. Pistimize, İstanbul ve İzmit’ten Körfez çıkışı O4 otoyolu veya D100 karayolu ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

TOSFED Körfez Yarış Pisti, çeşitli kategorilerde otomobil ve motor sporları yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Pistimizde, Türkiye şampiyonası yarışmalarının yanı sıra özel şirketlerin çeşitli yarış, eğitim ve şirket için aktivite organizasyonları ile farklı kategorilerde otomobil sporları etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Pist, ayrıca otomobil dergileri, TV ve Youtube kanalları, lastik, benzin, akü ve yedek parça üreten şirketler tarafından yapılan test, çekim ve aktivite çalışmaları ile reklam çekimlerine de ev sahipliği yapmaktır. İleri, sportif veya defansif sürüş eğitimlerine de sahne olan pistimiz, yaklaşık 5.000 seyirci kapasitesine sahiptir.

TOSFED Körfez Yarış Pisti, ayrıca aktivite olmayan günlerde halkımızın yürüyüş, bisiklet kullanımı vb. aktiviteleri için açık tutulmakta ve diğer spor federasyonları ile okullarımızın etkinliklerine ücretsiz olarak tahsis edilmektedir.